Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, zaprasza na koncert w 132. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego w piątek, 3 października o godz. 18:00. Wystąpią: Edyta Piasecka - sopran, Mariola Cieniawa - fortepian.

Edyta Piasecka-Durlak

jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Już na studiach zadebiutowała w Operze Krakowskiej. W 1997 roku zajęła I miejsce na „Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych” w Krakowie, a rok później otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego głosu żeńskiego, co zaowocowało jej udziałem w koncertach z cyklu „Promocja Polskich Talentów” w Austrii. Od 1999 solistka Opery Krakowskiej; w 2003 zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie. Rok 2005 przyniósł udział w prestiżowym „Festival delle Nazioni w Citta di Castello” we Włoszech, a także zapoczątkował wieloletnią współpracę z dyrektorem B. Kaczyńskim w ramach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. W 2008 artystka otrzymała nagrodę im. A. Hiolskiego. Śpiewaczka brała udział w wielu kursach mistrzowskich, współpracowała z wiodącymi polskimi dyrygentami, występowała na scenach oper polskich i zagranicznych, koncertowała w wielu filharmoniach, uczestniczyła też w licznych prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych; koncertowała w Belgii, Holandii, Niemczech, USA, Danii, Kuwejcie i we Włoszech.

Mariola Cieniawa-Puchała
ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. W roku 1990 została laureatką II nagrody w V Między-narodowym Konkursie im. F. Chopina w Palmie na Majorce, rok później zajęła III miejsce w Konkursie Chopinowskim w Kolonii. Występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Neapolu, Dusznikach, Mariańskich Łaźniach, Turynie, Pjongjangu oraz w Międzynarodowym Maratonie Pianistycznym Madryt-Bilbao. Koncertowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Korei Północnej, USA, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2002 roku jest Dyrektorem Artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy-Zdroju. W 2008 nagrała płytę Danza Iberica, wydaną przez Grupę Twórczą Castello. W 2012 została matką chrzestną pociągu Nikifor, kursującego do Krynicy. We wrześniu 2014 otrzymała tytuł naukowy Profesora Sztuk Muzycznych.

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce

W programie:

Fryderyk Chopin (1810-1849)

Nokturn cis-moll op.posth (Lento con gran espressione)

Karol Szymanowski(1882-1937)

Z Sześciu pieśni do słów Kazimierza Tetmajera op. 2:

Daleko został cały świat

We mgłach

Fryderyk Chopin Walc cis-moll op. 64 nr 2

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Recytatyw iromans Neali z II aktu opery Paria

Recytatyw i aria Hanny z IV aktu opery Straszny Dwór

Karol Szymanowski

Błazen Tantrisz cyklu Maski. Trzy utwory na fortepianop. 34

Piotr Perkowski (1901-1990)

Uty japońskie:

Szu, szu

Modły słałem z głębi duszy

O jakże dłuży mi się czas

Biedny domek

Spójrz, już kwitną astry białe

Karol Szymanowski, 2 Mazurki op. 50: nr 1 i 13

Vincenzo Bellini (1801-1835)

Casta Diva – cavatina z I aktu opery Norma

Zdjęcie: Refotografia Karola Szymanowskiego przy fortepianie, fot. Studio Lipnitzki-Paryż, 1935, Zbiory Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

(AP)