Otwarciem wspólnej wystawy polskich i niemieckich artystów zainaugurowano obchody 25-lecia partnerstwa Zakopanego i Siegen.

Na zaproszenie burmistrza Siegen Steffena Muesa w dniach 6-11 maja przebywała w Niemczech delegacja Zakopanego z burmistrzem Januszem Majchrem na czele. Najważniejszym punktem obchodów było otwarcie wystawy zakopiańskich i siegeńskich artystów i podpisanie przez burmistrzów obu miast oficjalnej umowy o udostępnieniu grafik Petera Paula Rubensa. Grafiki ze zbiorów Siegerland Museum będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem w lipcu i sierpniu tego roku.

Zakopiańskie środowisko artystyczne na wystawie w Siegen reprezentowali: Ewa Fortuna, Anna Schumacher, Czesław Jałowiecki, Jerzy Jędrysiak i Stanisław Stoch.

Zachęcamy do zapoznania się z historią 25-lecia współpracy:

21.kwietnia 1989 roku została podpisana umowa o partnerstwie miast Zakopanego i Siegen. Umowę podpisali burmistrz Hans Reinhard wraz z dyrektorem miasta dr. Otto-Wernerem Rappoldem oraz Naczelnik Miasta Marek Kozioł wraz z Przewodniczącym Rady Narodowej Kazimierzem Moździerzem.

Podpisana umowa była wynikiem wcześniejszych kontaktów oraz spontanicznej pomocy wielu obywateli miasta Siegen po stanie wojennym.

Po pierwszych wolnych wyborach do Rady Miasta kontakty zostały zintensyfikowane. Początkowo była to pomoc dla instytucji naszego miasta od miasta partnerskiego. Wspomagano darami szpital, Dom Dziecka, Straż Pożarną, Zakład Oczyszczania Miasta, Zakład Opieki Społecznej itp. Miasto Siegen finansowało plac zabaw dla dzieci w miejskim parku.

Dom Dziecka otrzymał największa pomoc. Za obustronnym porozumieniem z pieniędzy otrzymanych od miasta Siegen wyremontowano i wyposażono Dom Dziecka. Ponad to ważnym elementem współpracy było objecie patronatem wielu dzieci z Domu Dziecka przez indywidualnych obywateli miasta Siegen. Dzieci te wyjeżdżały na wakacje do rodzin patronackich, były tez wspierane materialnie przez poszczególne rodziny. Do roku 2003 istniał w Siegen Związek „Domy Dziecka Zakopane”, ale po rozwiązaniu związku kontakty indywidualne nadal są pielęgnowane.

Dla obu stron było ważne, aby partnerstwo nie polegało tylko na spotkaniach władz obu miast, ale realizowane było w jak najszerszych kontaktach pomiędzy obywatelami. Tak też postanowiono, aby co roku odbywała się wymiana młodzieży, raz w Zakopanem, raz w Siegen. Wymiana młodzieży jest najtrwalszym elementem partnerstwa miast i trwa nieprzerwanie od roku 1992. Po raz pierwszy do Siegen wyjechała grupa młodzieży z Domu Kultury „Jutrzenka”, potem do Siegen jeździła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, a od kilku lat młodzież z I Gimnazjum. Do tej pory już ponad 300 dzieci było goszczonych przez władze miasta Siegen oraz tyle samo młodych ludzi z Siegen odwiedziło nasze miasto.

Wiele inicjatyw zainspirowanych przez władze miast rozwija się samodzielnie. Już w 1990 roku Technikum Tkactwa Artystycznego zorganizowało wymianę młodzieży ze Szkołą im. Berty von Suttner. Była to pierwsza na terenie miasta wymiana szkolna, prowadzona przez wiele lat z wielkim powodzeniem. W Siegen były organizowane wystawy i kiermasze prac uczniów tej szkoły, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem i powodzeniem. Po likwidacji TTA wymianę młodzieży przejęło Technikum Budowlane. Co roku w zimie uczniowie z Siegen przyjeżdżają do Zakopanego, a w okresie letnim uczniowie zakopiańscy odwiedzają Siegen.

Od 1993 roku uczniowie Zespołu Szkół Hotelarskich maja możliwość trzymiesięcznej praktyki w hotelach i zakładach gastronomicznych miasta Siegen.

Ważnym elementem partnerstwa jest wymiana kulturalna. W zakopiańskim Biurze Wystaw Artystycznych prezentowana była zbiorowa wystawa artystów z Siegen. Częstymi gośćmi w Siegen były nasze zespoły regionalne, prezentowana była tez sztuka ludowa i wyroby regionalne na rożnych kiermaszach.

Delegacje miast partnerskich biorą udział w ważnych wydarzeniach w życiu miasta. W Zakopanem delegacje Siegen były na obchodach Dni Zakopanego, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Uniwersjadzie, zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Delegacje z Zakopanego uczestniczyły w Dniach Rubensowskich oraz Dniach Nadrenii Westfalii w Siegen.

Szczególnie w pierwszych latach naszego partnerstwa delegacje naszego miasta poznawały organizacje pracy urzędów niemieckich, korzystały z doświadczeń np. w gospodarowaniu odpadami, pracy oczyszczalni ścieków, pracy oddziałów ratunkowych i wielu innych .

W roku 2014 mija 25 lat współpracy miedzy naszymi miastami. Z tej okazji odbędzie się wiele uroczystości, wystaw, spotkań w obu miastach, które na pewno będą nowym impulsem dalszego rozwoju partnerstwa.

(AP)