Coraz wyraźniej rysuje się perspektywa utworzenia na terenie gmin powiatu tatrzańskiego atrakcyjnych tras rowerowych. Gmina Miasto Zakopane i Tatrzański Park Narodowy podpisały właśnie porozumienie w tej sprawie. - Realizacja tych inwestycji musi być wykonana ponieważ nasz region nie może funkcjonować bez ścieżek rowerowych. Uważam, że jest to zadanie priorytetowe na najbliższe lata – powiedział podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Podpisane porozumienie jest podsumowaniem zbieżnych koncepcji władz miasta i dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego i kilkumiesięcznej współpracy w tym zakresie pomiędzy gminą miasto Zakopane i TPN-em.
Skąd pomysł?
Zakopane we współpracy z gminą Kościelsiko, przygotowało koncepcję rozwoju ścieżek rowerowych na terenie obu miejscowości pn. „BIKE’owe Zakopane”. Pozyskane zostały środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektu. Planowana sieć ścieżek rowerowych i infrastruktury towarzyszącej (np. w postaci tzw. miejsc obsługi rowerzysty) została w większości ulokowana na terenach należących do gminy oraz za przyzwoleniem Starostwa Powiatowego na terenach należących do Skarbu Państwa. Celem takiego działania była jak najmniejsza interwencja w tereny prywatne.
TPN już pewien czas temu zwróciło uwagę na fakt, iż infrastruktura przeznaczona dla rowerzystów nie jest wystarczająco dobrze rozwinięta na Podhalu. Istotnym argumentem do podjęcia zdecydowanych działań w tym zakresie była inwestycja pomiędzy Nowym Targiem a Czarnym Dunajecem i budowa ścieżki prowadzącej na Słowację dawnym nasypem kolejowym oraz popularność już funkcjonującej infrastruktury po słowackiej stronie Tatr.
- Wszystkie pomysły miasta, które dotyczą ścieżek rowerowych i ich połączenia z terenami znajdującymi w granicach Parku, przyjęliśmy z dużym zadowoleniem – potwierdza dyrektor Ziobrowski. - Zagospodarowanie Drogi pod Reglami na ścieżkę rowerową , uważam za bardzo dobry pomysł. Wspólnie podjęliśmy również tematpociągnięcia ścieżki dalej - w kierunku Cyrhli. W tym zakresie na pewno będziemy współpracować. Natomiast my myślimy o tym projekcie jeszcze szerzej. Chcielibyśmy, aby ścieżka rowerowa była poprowadzona jeszcze dalej , aż do Wierchu Porońca i Łysej Polany. Myślimy też o przedłużeniu jej na zachodzie. Tutaj rozmawiamy ze wspólnotą leśną ośmiu uprawnionych wsi, aby połączyć ją również z tą ścieżką, która przebiega w rejonie Suchej Hory – dodaje. - Nie będą to jednak dróżki asfaltowe, ale raczej utwardzone, kręte ścieżki, takie jak te, które powstały na pograniczy Polski i Czech. Będą przeznaczone dla szerokiej grupy użytkowników, a więc również rodzin z dziećmi.
Co w ramach projektu?
Nowe trasy rowerowe pierwotnie zaplanowane zostały na ternie Zakopanego i Kościeliska. Dzięki podpisanemu porozumieniu dołączony został kolejny element, czyli możliwość rozwoju ścieżek i dróg na terenie Tatrzańskiego Parku narodowego – ścisłego rezerwatu przyrody i obszarów Natura 2000. W planach jest również włączenie do projektu gminy Poronin.
Według wstępnych planów całe Zakopane zostało „pocięte” trasami rowerowymi. Będą one funkcjonowały w ciągu już istniejących dróg publicznych. Będą to trasy „pod ruchem”, wykorzystujące ulice na terenie miasta, dlatego znajdą się na nich oznakowania, aby kierowcy samochodów wiedzieli, że tędy poruszać mogą się również rowerzyści. Tam gdzie będzie to możliwe powstaną nowe ścieżki rowerowe. Przedłużona zostanie ścieżka od Oczka Wodnego przy Krupówkach, prowadząca do Wielkiej Krokwi. Zaczynać się ona będzie na Równi Krupowej, skąd poprowadzi ul. Piłsudskiego pod skocznię, następnie do Ronda Jana Pawła II, a stamtąd poprowadzi aż do Kuźnic.
Drugą kategorią będą drogi znajdujące się poza terenami zurbanizowanymi, kiedyś wykorzystywane jako dojazdy do pól uprawnych i łąk. Te drogi utraciły swój pierwotny charakter. Zostaną zmodernizowane i utwardzone. Największą atrakcją będzie tutaj Droga Homolacka.
Do Kuźnic dojechać będzie można jeszcze jedną drogą, biegnącą wzdłuż Potoku Bytra z rejonu ul. Nowotarskiej. Będzie to bezpieczna ścieżka, z dala od ruchliwych ulic.
Planowana jest również Trasa Muzealna. – Połączy ona 15 zakopiańskich obiektówzabytkowych. Będzie ona w miarę możliwości rozbudowywana o kolejne punkty – opisuje Tomasz Filar naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami UMZ. – Pobiegnie ona siatką ulic publicznych. Dodatkowo chcemy, jeżeli środki finansowe nam na to pozwolą , stworzyć trasę muzealna nocną. Wszystkie obiekty muzealne zostałyby podświetlone, aby stały się atrakcją turystyczną również po zachodzie słońca.
Projekt przewiduje również wytyczenie i unormowanietras narciarskich na Górnej Równi Krupowej. Będą one sztucznie naśnieżane, aby nie były wyłącznie zależne od kaprysów pogody. Wstępna zgoda konserwatora zabytków już jest. Na Dolnej Równi Krupowej przy rondzie powstaną m.in. szalety, będące naturalnym zapleczem sanitarnym dla namiotu widowiskowego, który stoi latem u zbiegu ulic 3-ego Maja i Nowotarskiej i odbywających się tam imprez. Ponadto miejsce to zostanie także utwardzone – nie rezygnując jednocześnie z zieleni - by przy większych opadach nie tworzyło się tam grzęzawisko.
Nowe ścieżki rowerowe powstaną również w obszarze Natura 2000, a istniejące dukty jak Droga pod Reglami zostaną tak przystosowane, aby łatwiej było się po nich poruszać rowerzystom. Projektowanie tych odcinków jest nieco trudniejsze, ponieważ nie mogą one nadmiernie interweniować w otaczającą przyrodę. Wymagają zatem większej liczby uzgodnień. Takie procedury dotyczą również ul. Przewodników Tatrzańskich, Drogi Oswalda Balzera i obszaru Wyskówek , gdzie projektowane jest połączenie z Poroninem.
Projekt „BIKE’owe Zakopane” obejmować będzie także budowę dwóch boiska sportowych, 5 siłowni plenerowych i 10 miejsc obsługi rowerzystów, ulokowanych gminnych nieruchomościach. - Będzie to fajny, szeroki, kompleksowy projekt, który będzie pełnił różne funkcje- zapewnia naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Współpracy Europejskiej UMZ Wojciech Stankiewicz. - Dodatkowo myślimy jeszcze o tym, żeby na dworcu PKP w ramach projektu modernizacji budynku dworca kolejowego stworzyć punkt obsługi rowerzystów, gdzie mogłaby znaleźć się wypożyczalnia i parkingi rowerowe.
Realizacja
Obecnie realizowane są prace projektowe. W 2016 roku planowane jest uzyskanie projektów budowlanych, które będą podstawą do aplikowania o środki unijne na inwestycje, a także niezbędnych pozwoleń. Prawdopodobnie w 2017 r. rozpocznie się realizacja koncepcji. Koszt szacunkowy całego projektu na ternie Zakopanego i Kościeliska to od 30 do 50 mln złotych. Budowa ścieżek rowerowych przez Tatrzański Park Narodowy to koszty w wysokości 4-5 mln złotych.
- Przed nami długa droga, ale jesteśmy optymistami – podkreśla dyrektor Szymon Ziobrowski. - Wiele uzgodnień przed nami, ale musimy myśleć o tym projekcie pozytywnie. Mam nadzieję, że wszyscy ci, od których będą zależały decyzje, popatrzą na tę ideę przychylnie. Trudno w dzisiejszych czasach myśleć o rozwoju regionu nie myśląc o pewnych trendach, a jednym z nich jest rozwój infrastruktury przeznaczonej dla rowerzystów.
- Porozumienie i już wykonane prace to efekt doskonałej współpracy pomiędzy wszystkimi partnerami projektu. Jego realizacja będzie jednocześnie wzmocnieniem atrakcyjności wszystkich zaangażowanych podmiotów – dodaje burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula.
(SzZ)