Skwer znajdujący się u zbiegu ulic Nowotarskiej i Sienkiewicza nad potokiem Bystra otrzymał nazwę Skweru Josepha Conrada Korzeniowskiego. – Chcę bardzo podziękować Janowi Gąsienicy Walczakowi za ten pomysł i upór w jego realizacji – wyraził swoją wdzięczność wobec autora projektu burmistrz Janusz Majcher.
Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą skweru zostało poprzedzone spotkaniem w Urzędzie Miasta Zakopane i wykładem prof. dr hab. Wiesława Krajki, kierownika Zakładu Studiów Conradoznawczych w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu im. M. Curie Skłodowskiej w Lublinie i prof. dr hab. Anny Brzozowskiej Krajki pt. „Conrad a Polska i Zakopane”.
- Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi z powodu realizacji tej inicjatywy – zapewniał prof. Wiesław Krajka. – Wraz z conradystami z całego świata odbywamy ”pielgrzymki” śladem miejsc związanych Josephem Conradem Korzeniowskim. Odwiedzając Zakopane będziemy mieli jeszcze jedno miejsce sakralne.
Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz (ur. 3 grudnia 1857 w Berdyczowie na terenie dzisiejszej Ukrainy, zm. 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne) – pisarz i publicysta angielski, z pochodzenia Polak.
Józef Korzeniowski był synem pisarza i działacza niepodległościowego Apollona Korzeniowskiego. Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 r. osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej; zaledwie rok później wydał pierwszą powieść Szaleństwo Almayera. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad.
Wybitna twórczość Korzeniowskiego pozostaje zjawiskiem odosobnionym w literaturze światowej, łącząc w sobie nurt romantyzmu z pozytywizmem, symbolizmu z impresjonizmem. Michał Choromański w tytule jednej z powieści nazwał Josepha Conrada „Słowackim wysp tropikalnych”. Większość przekładów na język polski, autoryzowanych przez Korzeniowskiego, jest dziełem kuzynki pisarza Anieli Zagórskiej (notka biograficzna pochodzi z www.wikipedia.org).
(SzZ)