Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza do skorzystania z nowych zajęć interaktywnych w ramach „Bonu Kultury” 2014. W jego ramach realizowane będą zajęcia „Rusz wyobraźnią!” w Galerii Władysława Hasiora oraz „Czas święta, czas zabawy” w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Zajęcia będą realizowane w atrakcyjnych cenach dla uczestników.
Celem Bonu Kultury jest ugruntowywanie wizerunku Muzeum Tatrzańskiego, jako miejsca ciekawego, które zawsze warto odwiedzać. Miejsca, gdzie nauka jest ciekawym spotkaniem z etnografią, kulturą, sztuką, przyrodą oraz historią regionu. Jest też pożyteczną zabawą.Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem już drugi rok bierze udział w tym programie.
W Muzeum Tatrzańskim będą realizowane następujące zajęcia:
Zajęcia interaktywne „Rusz wyobraźnią!”
Miejsce: Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b, tel. 18 20 668-71
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Koszt: 2,72 zł od osoby
Termin: od środy do piątku
Kontakt do prowadzącej zajęcia: Julita Dembowska, tel. 18 201 52-05,wewn. 18, od środy do piątku tel. 18 206 68-71, e-mail: julita.dembowska@muzeumtatrzanskie.pl
Grupa docelowa: młodzież szkolna przedział wiekowy: od 12 lat do 19 lat. Klienci indywidualni. Zwiedzanie klientów indywidualnych w środy. Zajęcia dla grup zorganizowanych od środy do piątku. Zajęcia będą realizowane w grupach do 30 osób.Przy klientach indywidualnych grupa powinna liczyć minimum 5 osób, maksimum 30 osób.
Zajęcia skierowane do uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie zwiedzają ekspozycję, po uprzednim wprowadzeniu, z wykorzystaniem przygotowanych kart. Każde dzieło ma cztery karty odnoszące się do różnych aspektów jego powstawania: 1. Materiał; 2. Technika; 3. Forma; 4. Znaczenie. Karty zawierają cytaty artysty, odniesienia do różnych aspektów kultury i sztuki (ponieważ prace Hasiora są często komentarzem, interpretacją znanych symboli i tematów), a także krok po kroku wyjaśniają w jaki sposób powstaje dzieło sztuki współczesnej. Zadania skłonią uczestników do bliższego przyglądania się pracom artysty, nakierują ich uwagę na konkretne aspekty jego twórczości i skłonią do własnych refleksji. Karty prowokują wyobraźnię, dzięki nim uczeń może zobaczyć więcej i będzie potrafił sformułować własną refleksję w związku z prezentowanym dziełem - nawiąże z nim osobistą relację. Po rozwiązaniu zadań z kart grupa przedyskutuje z osobą prowadzącą wyniki swojej pracy.
Zajęcia interaktywne „Czas święta, czas zabawy”
Miejsce: Ekspozycja etnograficzna w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane. ul. Krupówki 10
Czas trwania zajęć: 1,5 godziny
Koszt: 2,72 zł od osoby
Termin: poniedziałki.
Projekt realizowany od 19 maja do końca roku 2014.
Kontakt do prowadzącej zajęcia: Anna Kozak, tel. 18 201 52-05 wewn. 16, e-mail: etnografia@muzeumtatrzanskie.pl
Grupa docelowa: zajęcia przeznaczone dla dzieci i w wieku od 7 lat do 12 lat . Uczestnikami zajęć mogą być dzieci zgłaszane przez rodziców lub opiekunów indywidualnie oraz grupy zorganizowane. Minimalna ilość uczestników na zajęciach5 osób, maksymalna25 osób. Osoby i grupy powinny zgłaszać chęć wzięcia udziału w zajęciach na tydzień przed planowanym terminem.
Zajęcia dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu przez dzieci w przeszłości na Podhalu. Składać się będą z trzech etapów:
a) krótkiej opowieści o dzieciństwie naszych rodziców, dziadków, pradziadków
b) zajęć warsztatowych, podczas których uczestnicy wykonają rekwizyty obrzędowe, używane przez dzieci w różnych okresach Wielkiego Postu. W wypadku dziewczynek będą to kukły - zwane śmierteckami, chłopcy złożą z drewnianych elementów kołatki używane w Wielki Czwartek
c) aktywnego udziału w kilku dawnych zabawach.
Rolą osoby prowadzącej warsztaty będzie przybliżenie dzieciom problematyki zajęć oraz przeprowadzeniu warsztatów i gier.
Uczestnicy otrzymają przygotowane materiały warsztatowe, a do wyposażenia pomieszczenia warsztatowego zakupione zostaną poduszki, folie, pojemniki na materiały.
Dzieci poznają dzieciństwo swych rodziców, dziadków i pradziadków, a także niektóre podhalańskie obrzędy doroczne. Zdobędą umiejętność wykonywania niektórych rekwizytów obrzędowych, pobudzą swą wyobraźnię i fantazję.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty
Koordynacja projektu: Wojciech Szatkowski
e-mail: edukacja@muzeumtatrzanskie.pl18 20 152-05,wewn. 20
(Muzeum Tatrzańskie)