12 czerwca w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach odbyła się konferencja promująca 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz obchody Roku Witkiewiczów.
Konferencję poprzedził barwny korowód Regionalnego Zespołu „Giewont” z Zakopanego, który na Rynku Głównym zatańczył, zaśpiewał i zagrał tradycyjne podhalańskie nuty. Spotkanie prowadziła Anna Karpiel-Semberecka - Kierownik Biura Prasowego 47.MFFZG. Gości i dziennikarzy w Sukiennicach przywitała Beata Majcher - pełnomocnik dyrektora MNK ds. komunikacji marketingowej. Następnie Zastępca Burmistrza Miasta Agnieszka Nowak-Gąsienica zaprosiła wszystkich do Zakopanego na wydarzenia nadchodzącego sezonu letniego, a Dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki na 47. już edycję MFFZG. Prezentację na temat tegorocznej edycji, najstarszego folklorystycznego festiwalu w Europie, jego uczestnikach oraz licznych imprezach towarzyszących przedstawiły Agnieszka Gąsienica Giewont – Kierownik Artystyczny Festiwalu i Agata Jandura - Kierownik Biura Organizacyjnego Festiwalu. Na temat idei oraz wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Witkiewiczów w Zakopanem barwnie opowiedziała Joanna Staszak – Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego.
Podczas konferencji wystąpił również zespół „Giewont”, a wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wystawę „"Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne" ” prezentowaną w kamienicy Szołayskich.
Mieszcząca się w słynnych Sukiennicach Galeria nie została wybrana przypadkowo na miejsce spotkania z Państwem. XIX wiek w polskiej sztuce, któremu jest poświęcona, to wśród wielu idei motywów także fascynacja ludem i jego obyczajowością, to również czas twórczości Stanisława Witkiewicza – malarza, pisarza i wielkiego architekta.
(MJ)