Łzami wzruszenia i owacjami zakończyła się niedzielna premiera musicalu góralskiego „Hanusine Złote Kierpce”, który przygotował zespół Zornica z „Jutrzenki”.
Tytułowa bohaterka, w którą wcieliła się Anna Zubek, wzruszająco wykonała solowo „pieśni sieroce”. Odtwórca roli humorystycznego parobka Jędrka Gąsienicy - Roman Obrochta brawurowo zagrał swoją rolę wzbudzając aplauz i śmiech. Na uwagę zasługuje też starannie wykonana scenografia spektaklu. Na scenie znalazła się m.in. skrzynia posagowa ze strychu „Jutrzenki”, odmalowana przez konserwatorkę zabytków Reginę Mrowcę – Kenar.
Gratulacje na ręce kierownika zespołu złożyła m.in. wizytator nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Alicja Sienkowiec oraz naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak.
Akcja sztuki „Hanusine Złote Kierpce” umiejscowiona jest w dawnym Zakopanem z początków XX wieku, w czasach kiedy młodzi górale spotykali się na tzw. muzykach. To góralska aranżacja klasycznej opowieści o Kopciuszku, z dużą dawką humoru. Znaczna część dialogów jest śpiewana na góralską nutę z towarzyszeniem kapeli i instrumentów pasterskich.
Napisania scenariusza, aranżacji muzycznej i reżyserii sztuki podjął się Szymon Bafia kierownik Zornicy, absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W rolach głównych wystąpili: Anna Zubek – sierotka Hanusia, Roman Obrochta – Jędrek Gąsienica, Joanna Topór-Orawiec – macocha, Daniel Strama – duch bacy oraz Karolina Topór – Orawiec, Natalia Guziak, Patrycja Gał, Martyna Galica, Jan Loley, Piotr Zubek, Szymon Kluś i Klemens Kluś. Kapela: Jakub Kluś, Michał Pawlikowski, Andrzej Gut-Mostowy i Szymon Bafia.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego Zornica zrealizowała nagranie sztuki we wnętrzach Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje.
Spektakl będzie można zobaczyć po raz kolejny podczas Poroniańskiego Lata oraz Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zornica została także zaproszona do wystawienia swojej sztuki w Berlinie.
Premierę musicalu poprzedziło wręczenie nagród VII Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Złote Kierpce".
Zespoły góralskie „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Majeranki” z Chabówki otrzymały Złote Kierpce w tegorocznym 7. Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbył się 4 i 5 czerwca w Zakopane. Srebrne Kierpce komisja przyznała zespołowi „Mały Zbójnicek” z Zębu, a Brązowe Kierpce równorzędnie otrzymały trzy zespoły: „Zornica” z Zakopanego, „Polany” z Kościeliska i „Mali Harnasie” z Suchego.
Do udziału w koncercie Mali Górale podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jury wytypowało następujące zespoły: „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Mały Zbójnicek” z Zębu, „Polany” z Kościeliska, „Zornica” z Zakopanego i „Małe Harnasie” z Suchego.
Nagroda Tygodnika Podhalańskiego – album oraz wywiad i sesja fotograficzna – przypadła zespołowi „Polany” z Kościeliska.
Ponadto jury nominowało laureatów „Złotych Kierpcy” do udziału w Karpackim Festiwalu w Rabce Zdroju.
Jury postanowiło także wyróżnić zespoły: „Jaferniocek” z Ostrowska, „Mała Harenda” z Zakopanego, „Mali Marusynianie” z Maruszyny i „Orlynta” z Bukowiny Tatrzańskiej.
Prezentacje zespołów oceniała komisja artystyczna w składzie: przewodnicząca – etnolog – Dorota Majerczyk, etnolog – Agnieszka Gąsienica – Giewont, muzyk, regionalista - Krzysztof Trebunia – Tutka, sekretarz jury – Michaela Topór-Orawiec oraz jury dziennikarskie – Jolanta Flach z Tygodnika Podhalańskiego.
Wydarzenie jest organizowane przez Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i Zakopiańskim Centrum Kultury. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański, Kąpielisko Geotermalne Gorący Potok w Szaflarach i Tatrzański Park Narodowy. Nagrodę dziennikarzy ufundował Tygodnik Podhalański.
Zdjęcie: Watra.pl
(AP)