27 stycznia br. przy Domu Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego "Astoria" w Zakopanem, gdzie Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla, została odsłonięta tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się, między innymi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, wiceburmistrz Mariusz Koperski, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski i Michał Rusinek- były sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie prowadzący jej fundację.

- Chciałbym wyrazić ogromną radość z powodu odsłonięcia tej tablicy i podziękować za tę inicjatywę- mówił burmistrz Janusz Majcher. - Wisława Szymborska nie była jedyną polską noblistką, która odwiedzała Zakopane. Właściwie każdy z noblistów miał coś wspólnego z naszym miastem, co oznacza, że Zakopane ma wspaniałą atmosferę do tworzenia- dodał burmistrz. Radości nie krył też starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. - Bardzo się cieszę, że upamiętnimy ten ważny dzień w życiu Wisławy Szymborskiej- mówił. - Ta nasza poetka tak wielka, a tak skromna znana jest na całym świecie i tym bardziej się cieszę, że to właśnie w Zakopanem będzie ta tablica- podsumował.

Tego samego dnia o godzinie 18.00 w Jasnym Pałacu odbył się wieczór poetycki dedykowany Wisławie Szymborskiej, w którym udział wzięli: Prezes Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej- Bogdan Baran, Dyrektor Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej- Anna Hejmann, Prezes Związku Literatów Polskich- Marek Wawrzkiewicz, Prezes PEN CLUBU- Adam Pomorski, Prezes Zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak sp. z o. o.- Henryk Woźniakowski, Poeta i jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji- Ryszard Krynicki, Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej- Michał Rusinek, Członek Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej- prof. Teresa Walas i Laureaci I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej- Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jaros.