W Koncercie Noworocznym wystąpi GWENDOLYN BRADLEY

Amerykańska diva operowa, dysponująca przepięknym sopranem liryczno-koloraturowym, występująca na najlepszych scenach operowych świata. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku aż po współczesność. Śpiewaczka wykonuje również kompozycje Witolda Lutosławskiego i Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Z Gwendolyn Bradley wystąpi Janusz Wolny, polski baryton, na stałe mieszkający w Kanadzie, koncertujący na całym świecie. Znakomity odtwórca pieśni polskich, neapolitańskich i hiszpańskich, romansów słowiańskich i cygańskich.
Solistom towarzyszyć będzie renomowana orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Janusza Powolnego.

Koncert Noworoczny odbędzie się w kinie Sokół 17 stycznia 2014, o godz. 19.00.
Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy) można kupić:
- Centrum Informacji Turystycznej, ul. Tadeusza Kościuszki 17, tel. 18 20 12 211
- Punkt Informacji Turystycznej ul. Kościeliska 7, tel. 18 20 12 004

GWENDOLYN BRADLEY pochodzi z Karoliny Południowej. Debiutowała w 1976 rolą Nannetty w operze Verdiego "Falstaff" w Lake George Opera. Od roku 1981 występowała w Metropolitan Opera. Na scenach europejskich zadebiutowała w roku 1983, na scenie Netherlands Opera. W Berlinie po raz pierwszy wystąpiła na scenie Deutsche Opera w roku 1987, jako Gilda w "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Na Błoniach krakowskich 23 czerwca 1994 Gwendolyn Bradley zaśpiewała - obok Elżbiety Towarnickiej, Bożeny Zawiślak-Dolny i Andrzeja Bieguna - w światowej premierze poematu symfonicznego "Harfy Papuszy". Muzykę do wierszy cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

W 2008 Gwendolyn Bradley odwiedziła Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej 19 czerwca zaśpiewała jedną z pieśni negro spirituals "Give me Jesus", zaś towarzyszący jej Janusz Wolny - pieśń "Czarna Madonna". Wśród dyrygentów, pod dyrekcją których śpiewała, są takie sławy batuty jak Zubin Mehta (New York Philharmonic/Israeli Symphony), Riccardo Muti (Philadelphia Orchestra), Mścisław Rostropowicz i Rafael Frühbeck de Burgos (Washington National Symphony Orchestra), Charles Dutoit (Montreal Symphony/Philadelphia Orchestra), Andre Previn (Pittsburgh Symphony), Michael Tilson Thomas (Los Angeles Philharmonic), Marek Janowski, Hans Graf, Christopher Hogwood, Ralf Weikert, Victor Pablo Perez i Lorin Maazel.

W Zakopanem Gwendolyn Bradley z Januszem Wolnym zaśpiewa najpiękniejsze tematy muzyki filmowej, musicalowej i szczególnie bliskie jej sercu pieśni z gatunku negro spirituals.

JANUSZ WOLNY studiował śpiew na Wydziale Wokalnym-Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako student trzeciego roku zdobył brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie i zadebiutował w Operze Krakowskiej. Wystąpił w ponad dwudziestu pierwszoplanowych partiach operowych na polskich i zagranicznych scenach. Zdobywca wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach śpiewaczych, obdarzony głosem o bardzo indywidualnej, urzekającej barwie. Pełna dramatycznego wyrazu interpretacja i świetna dykcja czynią z niego artystę o wszechstronnych możliwościach wokalnych i aktorskich. Koncertował m.in. z Warszawską Operą Kameralną we Włoszech, z Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Montrealską Orkiestrą Symfoniczną.

JANUSZ POWOLNY uczył się gry na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria), następnie w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie, w Hochschule für Musik w Monachium, a także w Mozarteum w Salzburgu, w Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom, jako stypendysta rządu francuskiego). Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich w wielu krajach Europy (m.in. z Bernsteinem, Celibidache, Gergievem i Etvosem). W 1994 został finalistą najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego - im. Ansermeta w Genewie, a w 1995 - laureatem konkursu w Paryżu. W 1993 był II dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, w latach 1995-1999 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii w Opolu i utworzonej przez siebie Opolskiej Orkiestry Kameralnej. Od 2000 jest dyrektorem Orkiestry Kameralnej "Sinfonietta Polonia".

Tekst: Ewa Matuszewska/Biuro Promocji Zakopanego
Zdjęcie: materiały prasowe

(AP)